Skąd brać motywację? Teoria i ćwiczenia. Część II
2021-12-05 20:50:42
Helena Koziec
Konstruktywny dyskomfort
Kiedy brakuje nam motywacji i energii do działania, odczuwamy silny dyskomfort podczas działania. Właśnie perspektywa przeżywania dyskomfortu może nas zniechęcać do podjęcia aktywności – wyobrażamy sobie, że będziemy czuć zmęczenie, przykre emocje, napięcie. Wolimy unikać odczuwania takich stanów, co jest zupełnie naturalnym odruchem.
Aby lepiej radzić sobie z dyskomfortem, możemy zmienić do niego stosunek oraz zwiększać tolerancję na ten stan. Jeśli podjęcie jakiegoś działania prowadzi do ważnego dla nas celu, przeżywany wtedy dyskomfort możemy nazwać „konstruktywnym”. Wiele aktywności, które podejmujemy w trakcie życia, nie jest zawsze „przyjemnych” – np. nauka, opieka nad kimś, załatwianie spraw urzędowych. Jednak podejmujemy się ich, ponieważ wiążą się z ważnymi dla nas wartościami lub po prosto pozwalają uniknąć przykrych dla nas konsekwencji. Dyskomfort jest wtedy wyzwaniem w drodze do celu, pewnego rodzaju inwestycją. Warto też zastanowić się, czy każdy dyskomfort jest uczuciem nie do zniesienia? Czy nigdy nie minie? Często nie doceniamy swoich możliwości przetrwania trudnych emocji i napięcia.
Jeśli chcemy zwiększyć swoją tolerancję na dyskomfort, możemy wzmocnić ją korzystając z następujących wskazówek:
1. Przywołaj historię dyskomfortu ze swojego życia. Jak to przetrwałeś?
2. Skojarz dyskomfort z dumą – czy poradzenie sobie z daną sytuacją wymagało od Ciebie wyrzeczeń i odwagi?
3. Planuj dyskomfort – nieprzyjemne rzeczy, które pomagają dotrzeć do celu.
4. Uświadom sobie, że dyskomfort jest chwilowy albo nie jest tak samo silny przez cały czas. Obserwuj się uważnie w trakcie podejmowania aktywności.
Jeśli potrzebujesz pomocy w pracy nad motywacją, skorzystaj z pomocy psychologa. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz psychologa lub psychoterapeuty w Krakowie lub online. W naszych gabinetach w Krakowie dostępna jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Pracujemy także w nurtach Trzeciej fali (m.in. terapia schematu, terapia dialektyczno-behawioralna DBT, terapia akceptacji i zaangażowania ACT). Zapraszamy helenakoziec.pl
Bibliografia: Robert L. Leahy “Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie”
Popularność: 20 Powrót
Komentarze