SKĄD BRAĆ MOTYWACJĘ? TEORIA I ĆWICZENIA. CZĘŚĆ I
2021-12-05 20:49:36
Helena Koziec
„Nic mi się nie chce”
Jakie myśli pojawiają się nam w głowie kiedy „nie mamy motywacji”? Często są to: „nic mi się nie chce”, „nie mam ochoty niczego robić”, „nie mam motywacji”. Nierzadko czujemy, że aż brak nam energii na podejmowanie jakiejkolwiek aktywności. Jest to szczególnie trudne, gdy brakowi motywacji towarzyszy obniżony nastrój i brak odczuwania przyjemności, co ma często miejsce w depresji.
Gdy brak nam motywacji, wybieramy różne strategie radzenia sobie. Próbujemy „zmusić się” do robienia czegoś (zazwyczaj tego, co już naprawdę „musimy zrobić) i zazwyczaj towarzyszy temu spora niechęć. Czekamy cierpliwie, aż motywacja się pojawi. Komunikujemy otoczeniu, że nic nam się nie chce.
Mity motywacji
Aby zacząć pracę nad swoją motywacją, warto przyjrzeć „mitom” na temat motywacji, tzn. przekonaniom, które mogą być zniekształcone i utrudniać nam budowanie motywacji.
Mit 1. „Aby coś zrobić, muszę mieć do tego chęć”. Czy zdarzało nam się robić rzeczy, na które nie mamy ochoty? Zapewne nie raz :). Warto zastanowić się, dlaczego to robiliśmy? Czy to było dla nas ważne? Co by było, gdybyśmy robili tylko to, na co mamy ochotę?
Mit 2. „Motywacja pojawia się przed aktywnością”. Wydawałoby by się, że odczuwana motywacja powinna być tym, co skłoni nas do podjęcia aktywności. Zapewne często tak jest, zwłaszcza, kiedy aktywność ma być dla nas przyjemna. Jednak nierzadko motywacja pojawia się dopiero w trakcie wykonywanej czynności lub dopiero kiedy doświadczymy jej pozytywnych konsekwencji. Wtedy zwiększa się prawdopodobieństwo, że powtórzymy daną czynność.
Mit 3. „Motywacja pojawia się sama”. Oczekiwanie na pojawienie się motywacji może być jedną ze strategii działania, ale może niestety skończyć się frustracją lub rozczarowaniem. Motywację możemy na różne sposoby w sobie wzbudzać (o czym będzie mowa dalej) i stwarzać dla jej powstania korzystne okoliczności.
Ćwiczenie 1: Byłbym skłonny…
Zamiast zastanawiać się, czy mamy na coś ochotę, pomyślmy, co bylibyśmy skłonni zrobić? Czy z jakiegoś powodu będzie to dla nas korzystne lub ważne? Dlaczego już to kiedyś zrobiliśmy?
Ćwiczenie 2: Straty i korzyści
Co mogę zyskać i stracić podejmując się jakiegoś zadania? Jak długo jestem skłonny to robić, zanim pojawią się korzyści? Przykład: jeśli podejmę ćwiczenia fizyczne, prawdopodobnie zmęczę się i poświęcę swój czas; ale zyskam w dłuższej perspektywie lepszą kondycję.
Jeśli borykasz się z problemami z motywacją od dłuższego czasu lub towarzyszy ci jednocześnie obniżony nastrój, warto poszukać rozwiązania. Jednym z nich jest konsultacja u psychologa i podjęcie psychoterapii. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz psychologa lub psychoterapeuty w Krakowie lub online. W naszych gabinetach w Krakowie dostępna jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Zapraszamy helenakoziec.pl
Bibliografia: Robert L. Leahy „Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie”
Popularność: 58 Powrót
Komentarze