Przeniesienie w psychoterapii
2013-11-14 09:54:21
Daniel Melerowicz
Przeniesienie w terapii polega między innymi na tym, że pacjent przerzuca na terapeutę swoje nieświadome wyobrażenia, uczucia i wzorce myślowe. Tworzy się tzw. „fantazja przeniesieniowa” która jest nieświadoma. W fantazji tej terapeuta zaczyna być spostrzegany w określony sposób, zgodny z wzorcem przeniesieniowym. Terapeuta zaczyna budzić w pacjencie podobne emocje do tych jakie budzi lub budził np. ojciec i w ten sposób zaczyna go traktować. W trakcie terapii wzorce przeniesieniowe ulegają zmianie, dlatego terapeuta raz może być spostrzegany jak ojciec, po pewnym czasie może zacząć budzić emocje jakie w pacjencie wzbudza np. szefowa.
Przeniesienie odgrywa ogromną rolę w terapii – dzięki niemu pacjent może ponownie, z pomocą terapeuty, przeżyć w sposób świadomy wyparte (nieświadome) dotychczas treści i emocje. Treści te często oddziałują na pacjenta tworząc objaw. Terapeuta w procesie obserwuje jak spostrzega go pacjent dzięki temu może stawiać hipotezy i interpretacje na temat stanu pacjenta i przyczyn jego problemów. Dzięki przeniesieniu wewnętrzne, głębokie konflikty i zranienia pacjenta mają szansę wyjść na zewnątrz, mogą być zrozumiane (uświadomione) i przez to rozwiązane (zlikwidowane).
Między innymi z powodu przeniesienia tak ważne jest aby terapeuta pozostawał neutralny, aby pacjent wiedział na jego temat jak najmniej – jest wtedy czystym ekranem na którym można obserwować przeniesienie.
Przeniesienie nie rozwiązuje się nigdy do końca – nawet po zakończeniu terapii, jest duże prawdopodobieństwo, że pacjent ciągle będzie widział w terapeucie kogoś innego niż w rzeczywistości, dlatego nawet po zakończeniu terapii terapeuta nie powinien wchodzić z pacjentem w intymne relacje.
Należy również pamiętać, że zjawisko przeniesienia występuje poza terapią w naszym codziennym życiu, pojawia się w relacjach z innym ludźmi. Często zdarza się, że ktoś kogo pierwszy raz widzimy wywołuje w nas określone emocje, ponieważ przenosimy na niego określone wzorce z naszych przeszłych doświadczeń z innymi ludźmi.
DANIEL MELEROWICZ – psycholog, psychoterapeuta. Magister psychologii, dyplom uzyskał na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Swoją pracę stale superwizuje u specjalistów z Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Certyfikowany trener (dyplom Szkoły Trenerów Meritum na poziomie 5 EQF – European Qualification Framework – Starszy Trener). Coach – ukończył Szkołę Coachów w projekcie Coach ICF (akredytowanym przez International Coach Federation). Członek ICF Global oraz ICF Polska. Psycholog upoważniony do przeprowadzania testów kompetencyjnych i psychologicznych, w zakresie selekcji, badania osobowości i inteligencji.
Popularność: 2391 Powrót
Komentarze